Komputer gamingowy czy konsola?

techtilus
techtilus
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

„Komputer gamingowy czy konsola?” – to pytanie, które dzieli społeczność graczy na całym świecie. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań. Sprawdźmy, na którą opcję warto się zdecydować.

Konsola czy komputer? Kwestia finansowa

Wśród kwestii, które warto rozważyć, starając się odpowiedzieć na pytanie: „konsola czy komputer?”, są ceny obydwu urządzeń. Przed kilkoma laty wskazanie, które urządzenie jest tańsze, byłoby bardzo proste. Kiedy najlepszymi na rynku konsolami były bez wątpienia PS4 Pro czy Xbox One X, ich ceny były zdecydowanie niższe niż wartość komputerów gamingowych. Obecnie konsolami najnowszej generacji są jednak Xbox Series X, których ceny to około 3 tys. zł oraz PS 5, za które zapłacić musimy około 3,5 tys. zł. 

Komputer stacjonarny w wersji dla mniej wymagających użytkowników kosztuje mniej więcej tyle, co konsola najnowszej generacji. Jeśli chodzi jednak o peceta, który nada się do najnowszych gier AAA, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 6 tysięcy złotych. Poza samym komputerem należy liczyć się też z zakupem peryferiów, takich jak myszka czy klawiatura, które w wersji gamingowej kosztują niemało.

Urządzenie a najnowsze gry

Wydaje się zatem, że komputer gamingowy to wciąż większy wydatek niż konsola. Zależy to jednak od wybranego modelu. Konsole wprowadzane są co kilka lat. Do czasu, gdy nasze urządzenie jest jednym z najnowszych, możemy być spokojni, że nowe gry będą z nim kompatybilne. Producenci konsol starają się też o kompatybilność wsteczną, a niektóre z nowych gier działają również na starszych modelach urządzeń. Użytkownicy pecetów zdecydowanie muszą się liczyć z dokupowaniem lub wymienianiem poszczególnych części co jakiś czas, jeśli zależy im na tym, aby najnowsze produkcje na ich komputerach działały płynnie nawet przy wysokich ustawieniach graficznych. Jest to zarówno zaleta, jak i wada rozwiązania, jakim jest komputer. Jeśli dana gra nie jest przystosowana pod daną konsolę, w ten tytuł po prostu nie pogramy, o ile całkowicie nie wymienimy sprzętu. 

Ceny gier i tytuły na wyłączność

Wybierając pomiędzy urządzeniami, warto też zwrócić uwagę, jakie tytuły wyłącznie na daną platformę mogą nas interesować. Wiele gier zręcznościowych, takich jak „Uncharted” czy „The Last of Us”, dostępnych jest tylko na PlayStation. Z kolei gry niezależne i strategiczne to rodzaje, z których możemy się cieszyć, będąc posiadaczami komputerów stacjonarnych. Jeśli chodzi o gry, to te na pecety kosztują zdecydowanie mniej niż te na konsole, co również jest bardzo istotne.

Komfort użytkowania

Konsole to urządzenia zdecydowanie prostsze w obsłudze niż komputery. Aby właściwie korzystać z komputera stacjonarnego, należy mieć nieco umiejętności. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ustawień w grach. Niektórzy preferują też granie za pomocą pada, który z reguły kojarzy się z konsolami, jednak może być używany również przez graczy komputerowych.

Komputer gamingowy czy konsola?

Wydaje się, że argumentów przemawiających na korzyść i niekorzyść obydwu urządzeń znaleźć można bardzo wiele. W związku z tym użytkownicy sami powinni podjąć decyzję, co najbardziej wpasuje się w ich gusta. W przypadku gdy wolimy urządzenia prostsze w obsłudze, warto zdecydować się na konsolę. Gdy jesteśmy gotowi na początku zainwestować trochę więcej – i cieszyć się z większych możliwości urządzenia – postawmy na komputer.

Zdjęcie główne: pexels.com/Soumil Kumar

techtilus

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zwiększanie bezpieczeństwa danych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzętowym
Zwiększanie bezpieczeństwa danych dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzętowym
Poznaj najnowsze technologie sprzętowe, które skutecznie wzmacniają bezpieczeństwo danych firmy. Dowiedz się, jak te innowacje mogą chronić Twoje cenne informacje.
/