Pralka do małej łazienki – jak wybrać?

techtilus
techtilus
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domownicy mieszkań o małym metrażu często muszą liczyć się z dokładnym i przemyślanym rozmieszczeniem mebli i urządzeń AGD. Jednym z najbardziej kłopotliwych pomieszczeń do urządzenia w takiej sytuacji jest łazienka, która często nie posiada tyle przestrzeni użytkowej, ile byśmy sobie życzyli. 

Tym bardziej trzeba starannie zaplanować wybór pralki. Nie może być przypadkowy, ponieważ takie urządzenie musi zostać podłączone nie tylko do zasilania, ale także do sieci kanalizacyjnej. Na szczęście producenci mają do zaoferowania wiele rozwiązań, które sprawdzą się nawet w najmniejszych łazienkach.

Sposób ładowania

Standardowym wyborem jest pralka ładowana od przodu, z klasycznie uchylanymi drzwiczkami. Pomimo tego, że można znaleźć naprawdę wąskie modele (niektórzy producenci oferują pralki o szerokości zaledwie 30 cm), to trzeba liczyć się z tym, że pojemność bębna jest wtedy mocno ograniczona (zaledwie 4 kg). Dodatkowym minusem jest fakt, że do włożenia i wyjęcia prania musimy otwierać drzwiczki, a w przypadku małej łazienki nawet to może być utrudnieniem.

Pralka ładowana od przodu pozwala jednak na zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się nad nią. Górną powierzchnię pralki możemy wykorzystać jako półkę na przybory łazienkowe lub zamontować nad nią szafkę pod zabudowę. Co więcej, tego typu modele oferują często dodatkowe programy i funkcje oraz możliwość kontroli procesu prania dzięki transparentnym drzwiczkom.

Innym rodzajem jest pralka ładowana od góry. Jej niezrównaną zaletą jest mała szerokość przy jednoczesnej dużej pojemności bębna. Drzwiczki otwierane od góry pozwalają na wygodne ładowanie i wyjmowanie ubrań i nie ograniczają przestrzeni z frontu pralki. Tego typu modele są też zazwyczaj tańsze w porównaniu do tych ładowanych od przodu. Wiąże się to jednak z dość ograniczonymi funkcjami i brakiem dodatkowych programów. Największym minusem będzie niezagospodarowana przestrzeń nad pralką z powodu drzwiczek uchylanych do góry.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Pralka jest jednym z tych urządzeń w domu, które kupuje się raz na kilka lat. Dlatego warto dołożyć do niej trochę więcej i wybrać lepszy model, który będzie niezawodny i oszczędny (dzięki mniejszemu zużyciu wody i prądu). Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu:

  • rozmiar i pojemność bębna – pralka powinna być dobrana w taki sposób, aby bezproblemowo wkomponowała się w naszą łazienkę i jednocześnie pozwalała na upranie jak największej ilości ubrań za jednym razem. W przypadku licznej rodziny miejsce w bębnie jest na wagę złota;
  • klasa energetyczna – jeśli w domu są dzieci, które często brudzą swoje ubrania i musimy wstawiać pranie codziennie, dopłacenie do pralki posiadającej klasę energetyczną A+++ może przełożyć się na konkretne oszczędności w skali roku;
  • poziom hałasu – mieszkańcy bloków zdają sobie sprawę z tego, jak uciążliwy może być hałas uruchomionej pralki, zwłaszcza podczas wirowania. Taki dźwięk może być słyszalny nawet u sąsiadów, dlatego warto wybrać model o niskim poziomie decybeli;
  • funkcja automatyki wagowej – zwróć uwagę, czy pralka posiada tę konkretną funkcję. Analizuje ona aktualną wielkość ładunku i zużywa tylko tyle wody i prądu, ile jest niezbędne dla uzyskania optymalnego efektu prania i płukania;
  • funkcje dodatkowe – opóźnienie startu, dodatkowe rodzaje prania np. delikatnych ubrań.

Pralko-suszarka

Dobrym rozwiązaniem może być wybór pralko-suszarki. Wyprane ubrania trzeba przecież potem gdzieś rozwiesić i wysuszyć. Rozkładana suszarka lub sznurki rozwieszone nad wanną to kolejna przestrzeń, którą trzeba wykorzystać. Na rynku dostępne są modele o szerokości ok. 40 cm i głębokości wsadu ok. 5 kg, które świetnie sprawdzą się w małej łazience. Co prawda pralko-suszarki są droższe od standardowych modeli i zużywają więcej prądu, ale gwarantują nieporównywalną wygodę.

Zdj. główne: Filmreal Studio/unsplash.com

techtilus

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak optymalizacja procesów uzdatniania wody wpływa na wydajność technologii Waterjet?
Jak optymalizacja procesów uzdatniania wody wpływa na wydajność technologii Waterjet?
Poznaj wpływ optymalizacji procesów uzdatniania wody na wydajność technologii Waterjet. Artykuł omawia szczegółowo, jak usprawnienia mogą przyczynić się do poprawy efektywności systemów wodnych.
/